• slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
Duyurular

"Güzelçamlı Mübadele ve Yerel Tarih Kültür Derneği"mizin resmi kuruluşu tamamlanmıştır. Güzelçamlımıza hayırlı olsun.

  *   *   *   *   *   *

Derneğimizin web sitesi  www.guzelcamli.org erişime açılmıştır. Hayırlı olsun. Lütfen dostlarınıza sitemizi ziyaret etmelerini önerin. 

*   *   *   *   *

 

 

Derneğimizin faaliyetlerine ilgi duyanları, derneğimize üye olmaya bekliyoruz. irtibat . 0532 409 2678

*   *   *   *   *   *

Güzelçamlı'nın ve Güzelçamlı İnsanlarının  eski fotoğraflarının toplanmasında, bugüne ulaştırılmasında büyük emek ve gayretleri olan Stüdyo Dilek Sahibi Sezgin Tunçay'a sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

*   *   *   *   *   *

          Derneğimizin İkinci Olağan Genel Kurul toplantısı 21.05.2022 tarihinde saat 14:00 de Kuşadası Güzelçamlı Mahallesi, Özer Türk caddesi No.4/C Adresinde Hüseyin Aydın’a ait “Royal Kafe”de aşağıdaki gündeme göre, çoğunluk sağlanamazsa ikinci toplantı  29.05.2022 tarihinde aynı gündemle, aynı yer ve saatte yapılacaktır. Genel Kurul üyelerimize önemle duyurulur.

Gündem:

 1. Açılış ve Yoklama
 2. Divan Kurulunun Oluşturulması
 3. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın Okunuşu
 4. Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun Okunması ve Kabulü
 5. Denetleme Kurulu Raporunun Okunması ve Kabulü
 6. Gelir Gider Hesabı ve Tahmini Bütçenin Görüşülmesi ve Kabulü
 7. Yönetim Kurulu Başkanının Konuşması
 8. Dernek Organlarının Seçimi
 9. Dilek ve Temenniler
 10. Kapanış
Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Hiçbir şey ayağınıza gelmez; en azından iyi olan hiçbirşey. Herşeyi gidip almanız gerekir.
Güzelçamlı Hakkında


 

T.C.

AYDIN İLİ

KUŞADASI İLÇESİ

GÜZELÇAMLI MAHALLESİ


COĞRAFİ  KONUM :

 

Güzelçamlı Beldesi Aydın İli, Kuşadası İlçesine bağlıdır. Aydın şehir merkezine 74 km. Kuşadası ilçesinin 23 km güneyinde, Söke İlçesi’ne 20 km, Davutlar Beldesine 7 km mesafede, B.Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı girişinde bulunmaktadır. Güzelçamlı, doğusunda Davutlar Beldesi, güney ve batısında Samson dağları ve Dilek yarımadası Mili Parkı, kuzeyinde ve batısında Ege Denizi, Kuşadası körfezi bulunan bir sahil Beldesidir

 

TARİHÇE :

Güzelçamlı tarihin ilk çağlarından günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, ve bu medeniyetler Güzelçamlı’da izlerini bırakmışlardır. Tarihin bilinen en eski Şehir Devletleri Federasyonu olan İyonya Uygarlığının Konsey Merkezi, toplantı yeri “Panion-ion” antik tiyatrosu Güzelçamlı’da bulunmaktadır. Panion-ion’un işlevi bugünkü Avrupa Birliği Merkezinin çok küçük ölçekli tarihte bilinen en eski örneğidir. 12 şehir devletinden oluşan İyonya Federasyonunun geleceğine ilişkin kararlar, ortak savunma gücü oluşturma, ortak para birimine geçiş, birliğe kabul edilecek aday şehir devletlerin durumları burada görüşülüp karara bağlanmıştır. Bu antik alanda Bias, Thales gibi antik çağın bilge ve filozofları konuşmalar yapmışlardır.

1922 yılına kadar bir Rum köyü olan Güzelçamlı’ya 1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Yunanistan ile yapılan Mübadele antlaşması ile Yunanistan’ın Kavala Şehrine bağlı Elefteres köyünden gelen Türk Mübadil Muhacirler iskan ettirilmiş ve köyün ismi Güzelçamlı olmuştur. 1991 yılına kadar köy statüsünde kalan Güzelçamlı 1991 yılında yapılan referandum ile Belde statüsünü kazanmış ve 1992 Haziran ayında yapılan Belediye seçimlerinden 29 Mart 2014 tarihine kadar Belediyelik ile yönetilmiştir. Bu tarihten sonra 3360 sayılı Büyükşehir Kanunuyla Belediye kapatılmış ve Güzelçamlı Mahallesi olarak Kuşadası'na bağlanmıştır.

 

DİLEK YARIMADASI BÜYÜK MENDERES DELTASI MİLLİ PARKI :

Ülkemizin En önemli Milli Parklarından biri olan Dilek yarımadası Milli Parkı Güzelçamlı beldesini doğu, batı ve güney yönlerinden çevrelemektedir. Güzelçamlı için çok büyük bir önemi ve Güzelçamlı turizmine çok büyük katkısı olan Milli Park 27.675 hektarlık bir alana sahiptir. Bu alanın 10.985 hektarı 1966 yılında Milli Park ilan edilen Dilek Yarımadasına aittir. Yarımadanın güneyine bitişik Büyük Menderes Deltası 1994 yılında Milli Parka eklenmiş olup 16.690 hektar büyüklüğündedir. Dilek yarımadası 20 km uzunluğunda ve ortalama 6 km. genişliğindedir. En yüksek yeri Dilek Tepesi (Mykale) 1.237 mt.dir. İçmeler, Aydınlık, Kavaklı (Kalamaki) Karasu Plajları başta olmak üzere birçok koylara sahiptir. Milli Park girişinde bulunan Tarihi Zeus Mağarası, ve Sarıkaya Kanyonu önemli ziyaret yerlerindendir. Güzelçamlı’dan kalkan günübirlik tekne turlarıyla binlerce kişi cennet koyları ziyaret etmektedir.

Milli Parkımız Fauna – Flora açısından Türkiye’nin en zengin Parkıdır. Tür, alt tür ve varyete düzeyinde 804 adet bitki belirlenmiştir. Bu bitkilerden 6 adedi dünyada sadece Milli Parkta görülen türlerdir. Ayrıca Türkiye için endemik olan 33 adet bitki türü vardır. Bu benzersiz çeşitlilik nedeniyle Dilek Yarımadası Avrupa Konseyi tarafından Flora Biogenetik Rezerv Alanı ilan edilmiştir. Milli Park 28 çeşit memeli, 42 çeşit sürüngen, ve çok sayıda deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca yarımada nesli tükendiği düşünülen Anadolu Parsının batıda yaşadığı son noktadır. Dünyanın en nadir 10 memelisinden biri olan Akdeniz foku yarımada kıyılarında yaşamaktadır. Yaban domuzları, yaban atları, ve son yıllarda Antalya Düzlerçamından getirilip Milli Parka bırakılan alageyikler Milli Parkın barındırdığı hayvanlar arasındadır.

Büyük Menderes Deltası içerdiği biyolojik çeşitlilikten, nesli tükenmek üzere olan canlılardan ve yöreye özgü türlerden dolayı, uluslar arası öneme sahiptir ve uluslar arası Ramsar, Bern ve Rio Sözleşmeleri ve Barselona Konvansiyonu ile korunmaktadır.

 

NÜFUS YAPISI :

Güzelçamlı kışlık ve yazlık nüfusu çok büyük oranda değişkenlik gösteren bir tatil turizm beldesidir. 2011 yılı TUİK verilerine göre 6.187 olan sabit nüfus yaz aylarında 10 kat artmakta ve 60 – 70 binlere ulaşmaktadır  30.01.2008 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  tarafından onaylanan 1/ 100.000 ölçekli çevre  düzeni planına göre Güzelçamlı’nın 2025 yılı projeksiyon nüfusu sabit 62.500 olarak hesaplanmaktadır. Belediyelik Döneminde Güzelçamlı’nın Atatürk ve Cumhuriyet olmak üzere 2 adet mahallesi mevcuttu. 30 Mart 2014 te 3360 sayılı Büyükşehir Kanunuyla Kuşadası'nın Mahallesi olan Güzelçamlı'nın asayişi Jandarma Karakol komutanlığı tarafından sağlanmaktadır. 

 

EKONOMİK DURUM :

Güzelçamlı bir tatil turizm beldesidir. Ekonominin lokomotifi turizmdir. Halkımızın büyük bir bölümü turizm işletmelerinde ve bu işletmelerin yan hizmetlerini sunan, ulaşım, yeme içme, alışveriş, eğlence, tur ve gezi faaliyetleri gibi işkollarında istihdam edilmektedir. Turizme ilaveten Arıcılık ve Bal üretimi önemli bir gelir kaynağıdır. Güzelçamlı da yıllık 200 - 250 ton bal üretilmekte ve Güzelçamlı balı son derece kaliteli bir doğal baldır. Tarımsal faaliyetler içinde zeytincilik te önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca 50 civarında aile balıkçılıkla geçinmektedir. Beldemizde 3 adet Pazar kurulmakta, her hafta Pazartesi Belde Merkezinde kurulan Halk pazarında 280 pazarcı, Cuma pazarında 70 pazarcı esnafı ve Sahil pazarında 7-8 ay boyunca her gün ve geceleri  120 esnaf hizmet vermektedir. Belediye sanayi Çarşısında 52 esnaf faaliyet göstermektedir. En önemli ekonomik faaliyetlerden biri de inşaat ve müteahhitlik işleridir. Gerek yerleşik nüfus içinde, özellikle de yazlıkçıların çok büyük bir bölümü emekli olup emekli aylıklarıyla geçinmektedirler. Genç nüfusun hızla artması ve özellikle turizm faaliyetlerinin sezonluk olmasından dolayı, işsizlik ve kış aylarında geçim sıkıntısı sorunu vardır.

 

İÇME VE KULLANMA SUYU :

Beldemizin su ihtiyacı 5 adet içme suyu kuyusu ve Sekizara ve Baldere doğal kaynakları ile temin edilmektedir. Depolarda toplanılan su klorlanmakta ve halkımızın kullanımına sunulmaktadır. Beldemizde toplam 9.5 Km su isale hattı, 470 km şebeke hattı ile 500 m3 ve 2.500 m3 iki adet su depomuz mevcuttur. Su şebeke hattımızın % 10 – 15 kadarı asbestli borulardan oluşmaktadır. bakım ve yenileme çalışmalarıyla imkanlar dahilinde asbestli hatlar değiştirilmeye çalışılmaktadır Beldemizde 9.600 adet konut ve  650  İşyeri olmak üzere toplam 10.250 civarında su abonesi mevcuttur. Beldemizin İçme suyu şebekesi ve deposu 1998 – 2000 yıllarında  İller bankası tarafından tamamlanmıştır. Kış aylarında yeterli olan suyumuz yaz aylarındaki nüfus artışı ve aşırı tüketim nedeniyle kuyulardan aşırı su çekilmekte, buna bağlı olarak sularda tuzlanma ve içme suyu kalitesinde düşme olmaktadır. Ancak susuzluk yaşanmamaktadır. Belediye imkanlarıyla 2010-2014 yıllarında açılan 4 adet su kuyusundan 2 si şebekeye bağlanmıştır. Beldemizin uzun vadeli su ihtiyacı DSİ tarafından Söke İlçesinde kurulacak olan Sarıçay Barajından karşılanacaktır. Güzelçamlı Beldesi Sarıçay Baraj Projesi kapsamındadır.

 

EĞİTİM – ÖĞRETİM :

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 18 derslikli Mustafa Kemal ilköğretim okulunda, Arife Bayram Bayaözlü Ortaokulunda ve 12 derslikli Oğuz Ayşıl Başöz Çok Proğramlı Lisesinde eğitim öğretim  verilmektedir. Beldemizde yaşayan 80  - 100 kadar öğrenci yükseköğretime devam etmektedir. Beldemizde okur-yazar oranı yüzde yüze yakındır.

 

SAĞLIK HİZMETLERİ :

Beldemizde 1 adet 6 ün 8 saat üzerinden hizmet veren Halk Sağlığı Merkezi bulunmaktadır. Bu Merkezde 2 hekim, 2 hemşire ve 1 ebe ve 1 sağlık memuru görev yapmaktadır. Yaz aylarında Halk Sağlığı Merkezimiz yetersiz gelmekte zaman zaman fazla sağlık personeli ile takviye edilmektedir. Beldemizde Özel sektöre ait 1 adet Engelliler Bakım Merkezi ve 1 adet Özel Tıp Merkezi açılmıştır. Halkımız Ciddi sağlık sorunları için Söke (20 km) ve  Kuşadası’nda (25 km) bulunan Devlet Hastanelerine gitmektedir.

 

ULAŞIM :

Beldemize ulaşım İzmir – Kuşadası ve Aydın – Söke karayolları üzerinden sağlanmaktadır. Beldemizden geçip Milli Parka Ulaşan yol Karayolları sorumluluk alanı içindedir. Aydın Büyükşehir Belediyesine ait 11 adet ofis ve 2 adet kafe ve dükkana 10 adet perona sahip toplam 4.000 m2 lik Şehirlerarası terminalimiz mevcuttur. Beldemize Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok il merkezinden düzenli karşılıklı otobüs seferleri mevcuttur. Yakın ilçeler Kuşadası, Söke ve Milli Park ile ulaşım 2 adet Minibüs kooperatifi ile sağlanmaktadır. Şehiriçi hizmet veren 2 adet taksi birliği mevcuttur.

 

PTT ve BANKACILIK :

Beldemizde 1 adet PTT şubesi posta hizmetleri ve postbank olarak bazı bankacılık hizmetleri sunmaktadır. Beldemizde Banka şubesi bulunmamakta, 6 adet ATM Bankamatik bulunmaktadır. 

 

TURİZM :

Güzelçamlı turizmi birçok turistik belde ve merkezden farklı bir turizm potansiyeline ve çeşitliliğe sahiptir. 10 km2 gibi dar bir yerleşim alanı yaklaşık 100 km2 lik bir orman örtüsüyle çevrilmiş olup 30 km.ye yakın bir kıyı şeridine sahiptir. Bu kıyı şeridi içersindeki plajlarda ve koylarda sörf, yelken, kano, su kayağı, balık avcılığı, su altı sporları, tekne turları, yapma imkanları mevcuttur.

Güzelçamlı'yı çevreleyen Dilek Yarımadası Milliparkı ve Samson dağları ise gerçek anlamda bir cennettir. Çok zengin bitki örtüsü yabani kuş ve hayvan türleri, mağaralar, vadiler ziyaretçilere birçok hobi turları imkanı sağlar. Bu hobi turları, dağcılık, treking, kuş gözetleme gezintileri, mağaracılık, botanik turları, at binme, bisiklet turları, ve avcılık jeep safari, foto safari diye sıralanabilir.

Güzelçamlı'nın tarihi ören yerlerine olan yakınlığı ve kolay ulaşım imkanları ziyaretçilerin kalışlarını uzatmada bir diğer etkendir. Efes, Meryemana, Didim, Milet, Priene, Bafa Gölü, Herakleia, Afrodisias, Pamukkale, Hierapolis, günübirlik turla kolaylıkla ziyaret edilebilinir.

Güzelçamlı’da Bakanlık belgeli ve Belediye belgeli olmak üzere 4 yıldız, 3 ve 2 yıldızlı oteller,  1 tatil köyü, aile pansiyonları, kiralık apartlar, kamping alanları olmak üzere her bütçeye uygun konaklama üniteleri mevcuttur.

Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
Nihal Bilici
sitenizi çok begendim hayırlı olsun tum Güzelçamlı'ya selam ve sevgıler
İlker Kara
Bayramlar, dargınlıkların unutulduğu, insanların barıştığı, kardeşçe kucaklaştığı günlerdir. Bayramlar, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulandığı bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir. Sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmek dileğiyle

Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
© Copyright 2018  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi | Hazır Köy Sitesi
Top